
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap
CSÓKAKŐ A SZÍVÜGYÜNK
Csókakő: Egy háborús örökség
Csókakő egy festői fekvésű község a Vértes peremén, Magyarország nyugati részén. A település sorsa szorosan összefonódott a közeli városokkal – Mórral, Székesfehérvárral és Zámollyal –, és különösen 1944 decemberével, amikor a II. világháború legvéresebb hónapjai zajlottak.
Ebben az időszakban Csókakő és környéke súlyos harcok színterévé vált. A háború frontvonalai heteken át mozogtak a vidéken, súlyos veszteségeket okozva a helyi lakosságnak és a katonáknak egyaránt. A község lakói közül 42 magyar katona vesztette életét, amikor a front közelébe kerültek.
A halálukat okozó parancsnok eltüntette a katonák személyi igazolójegyeit, dögcéduláikat, így az őket eltemető csókakői elöljáróság nem tudta azonosítani őket. A település vezetése próbálkozott azzal, hogy a katona testeket közös sírban helyezze el, bízva abban, hogy a jövőben lehetőség lesz azonosításukra. Ennek ellenére a szovjet parancsnok nem engedte meg a további vizsgálatokat, így a katonák neve és személyazonossága végleg elveszett.
A katonák sírhelyét kezdetben egy egyszerű fa kereszt jelezte, amit később imitált kopjafák követtek. Ezek a jelek emlékeztették a csókakőieket a helyi hősökre, akiket sajnos azonosítani sem tudtak. Az évek során a község lakói folyamatosan gondozzák a sírhelyet, és ápolják a katonák emlékét.
Az évtizedek elteltével a közösség elhatározta, hogy méltó módon emlékezik meg a névtelen katonákról. Bár a nevek és egyéb részletek elvesztek, a község a saját módján próbálja megőrizni az ő emléküket, és tisztelettel adózik az áldozatok előtt. Az új emlékhely, amelyet a közösség felállított, nemcsak a háború borzalmaira emlékeztet, hanem a helyiek kitartására és tiszteletére is, akik megőrizték a hősök emlékét, még akkor is, ha azok nevei már nem ismertek.
– Még Végh Konrád polgármestersége idején állítottak a sírra egy, a 42, égbe szálló lelket szimbolizáló szobrot, de valljuk be, az egész sír nem túl méltóságteljes. Ezért gondoltunk arra, hogy emlékhellyé alakítjuk – mondta a polgármester. Nem szeretnének azonban a régi emlékműtől és a kereszttől sem megválni, ezért arra gondoltak, hogy a régi sírhely megtartása mellett készül el az új rész, amely a hazatérő katonák emlékműve lesz. Az úton hazafelé tartó katonákat – vagy katonák lelkét – Jézus Krisztus fogadja, előtte a lépcsőn éppen egy baka térdel.